уторак, 30. април 2019.

RATKO DANGUBIĆ: OVO SAM JA


              

             
pinterest
“Ovde”, mrmljao je, “vredno je psovati jednu stvar: banke, a dole drugu-vlast.” I zaista! Pod nogama mu se oglasio tucanik kojim je nasuta staza: u krošnjama su graktale vrane. Rugao se, malo, i sebi: Simfonija zvukova! Dovukao se do parka, pisanje mu se danima ne pomera. Prikupio je oko sebe mantil, kao da bi hteo da ga on od svega odvoji. Seo je na vlažnu klupu, pokušava za jedno pitanje da nađe logičan odgovor: kako može da oksidiše gvožđe koje nije u dodiru s vazduhom. Sedeo je ćutke, zaronio u letargiju. Kao piscu, potrebne su mu i valjani tehnički odgovori, a ne moraju da budu uvek ispravni: od zamišljenog procesa hoće da pravi priču koju odavno, na ovaj-onaj način, i u tuđini, nosi u sebi. Sviđa mu se metafora o heroju koji ima gvozdeno srce. Umesto da postane, kako je otac želeo, arhitekta, on je od dole, pre trideset i sedam godina,  utekao, gde-u Berlin. Posmatra Fosterovu, nakaradno rekonstruisanu kupolu Rajhstag, ne veruje kakvu je glupost napravljena. Nekad misli da je blizu rešenja priče, čeka da mu se Bog javi i pouči ga, bez posredovanja. Ima u glavi i obrt: danas, kada je napustio rentiran stan u kome godinama obitava, udario je nogom plišanog kera koga je vlasnik stana ostavio da mu pravi društvo. Nikako se sve ovo ne bi moglo zvati igrom.
Istorija njegovog naroda puna je ljudi-heroja, iz ovih i onih razloga, i hteo je priču u kojoj odlazi u mrtvačnicu, makar i onu, bratskog naroda, u Lubjanki, da mu oni što seciraju srećnike od krvi i mesa, pokažu “izabrano” telo sa gvozdenim srcem. Tu ima ideju da leš, izvesnog KGB islednika, koji izvuku iz hladnjaka, nema srca: da ga je pojela rđa. Potapšao je sebe rukom po desnom kolenu i obećao sebi da ovo uskoro razreši. Namerava opisivanju “fantazije” da posveti stranicu, u novinama za priče daju honorar za samo tri stranice. Odavno veruje-i ne veruje u vrednost onoga što piše kao ofucani disident, nesuđeni arhitekta, više priznat i poznat u jebenoj tuđini nego u svojoj zemlji. Sebe je nazivao “Slučaj Nabokov”. U godinama je kada mu je, kao emigrantu u Berlinu, sve dozvoljeno, a nikoga njegovo mlitavo pisanje ne zanima. Obožava besciljna razmišljanja. Uostalom, on je sada poznatiji kao autor fantastične književnosti. Sada mu se sve u glavi pretvara u mrlju. Pre mesec je flomasterom crtao na salvetu miša i napisao sa strane: “ovo sam ja”, nacrtao je i strelicu. Smeje se sebi: možda bi priča mogla da bude bajka s KGB mačkom sa devet života. Pripada ljudima koji vole, preko tvitera, da razglabaju o pitanju kulturnog i političkog života u zemlji u kojoj ga nema i ima.

недеља, 28. април 2019.

DOBRIVOJE ANTONIĆ: NAŠI DANI





Pinterest

Ušli smo u period umetnosti. Crtamo mete na čelu protivnika.

Kod nas je cenzura veoma retka. Samo kad samocenzura zakaže.

Korak u istoriju dubok je dva metra.

Cilj svake revolucije je da umesto vas dođemo mi. Do nove revolucije.

Promenjen je naslov pesme u Ostajte tamo. Nemate se rašta vraćati.

Objaviću moje izabrane pesme. Čim dobijem saglasnost autora.

среда, 24. април 2019.

NINUS NESTOROVIĆ: KAKO DALJE





pinterest
Da bi se napravila diktatura dovoljna je i jedna budala. Da bi se napravila demokratija, treba ih mnogo više.

Kod moje devojke samo stopala nisu ravna. Sve ostalo jeste.

Renoviranje države završeno je farbanjem naroda.

Ono što je za crkvu nekad bio oltar, to je za otadžbinu danas branik. Na tom mestu se prinose žrtve.

Istraga, stoj! Ostali, napred!

Lako je nadmašiti druge u pisanju aforizama. Nadmaši sebe ako možeš.

петак, 19. април 2019.

DUŠAN PUAČA: NISAM TU



pinterest

Otkupio sam svoje grehe. Sad mogu da ih prebacim na druge.

Znanje mu je bilo toliko krhko da je samoj jedna nova spoznaja učinila da kvrcne.

Izbezumio se. Ostao je kratkih rukava i na ludačkoj košulji.

Dobio sam iz policije poziv na informativni razgovor. Verovatno žele o nečem da me informišu.

Kad mi je NATO  bacio raketu na kuću, video sam sve zvezde Evropske unije.

среда, 17. април 2019.

NINUS NESTOROVIĆ: MUZA





pinterest
Vratićemo se mi jednog dana na Kosovo, ako budemo imali odakle!

Vođa je postao moja muza. Neprestano me nadahnjuje.

Krajnje je vreme da smanjimo broj novinara u našim medijima na pola, jer svaki od njih, već odavno, laže za dvojicu.

Gledanje televizije loše utiče na naš vid. Što duže gledaš, sve manje vidiš!

Neverovatno je da mi Srbi uvek unapred znamo šta će nam se desiti,a da o onome što nam se desilo nikada ništa ne znamo.

Jedna te ista pesma može da bude rodoljubiva, a i da ne bude. Sve zavisi ko je peva.

Svako od nas na gluposti potroši ono što ima. Neko pare, neko život.

A kad im je prošao i poslednji voz, krenuli su peške za Beograd...

Poziv da igraš za reprezentaciju ili da "pevaš" u policiji predstavlja veliku čast. To ovde niko ne odbija.

субота, 13. април 2019.

MILAN TODOROV: DOLCE VITA




(odlomak iz romana u nastajanju)



Teča je tog avgusta 1968 još u duši bio komunista. Mada je to sa dušom teško proverljiva stvar. Malo je imaš, malo je nemaš. Naročito kad je reč o ljubavi prema nekoj ideji. Tetka o tome nije znala ništa. U stvari, sad mislim, velika je razlika između toga da neko nešto ne zna ili ne želi da zna. Tetka naravno nije želela da zna ništa o tečinoj ljubavi prema politici. Njihovi najsrećniji trenuci su bili oni u kojima ništa nisu znali jedno o drugom. Kad bi je mama pitala „da li se onaj tvoj Kredenac“, jer ona je teču sad zvala Kredenac, „još bavi politikom“ –tetka je odmahivala glavom.
                „Šta ti to znači?! Da ili ne?“
                Tetka bi opet odmahnula glavom. Dugačka kosa,koju je volela da nosi, lepršala je levo desno a naočari bi poskakivale na vrhu nosa. Od detinjstva tetka je nosila naočare. Služe mi samo za čitanje, govorila je. I za prevođenje.
                „Da li je to negiranje?“ Majka je uporno postavljala isto pitanje.
                Opet bi usledilo mahanje glavom. Ništa nije pomagalo. Tetka nije želela da saznavanjem neprijatnih stvari proživljava svoj život. Tako je ona to objasnila. Ostavljala je drugima da prosuđuju. Teča je počeo opet da odlazi na večernja partijske sastanke koji su se održavali u gradskoj kući i da se sa njih vraća sve docnije.
                „Terete ga, eto zašto provodi toliko vremena izvan kuće“, priznala joj je jednom prilikom tetka.
                „I treba da ga terete. Ali, zašto?“
                „Zato što je komunista!“
                „On komunista, Bože blagi!"
                „Terete ga zato što je letos kad su mađarske trupe predvođene ruskim ušle u Čehoslovačku, bio u Jugoslaviji. A Tito je stao na stranu Čehoslovačke. Misle da ste ga vi, Jugosloveni vrbovali. Eto zašto.“
                „Pa njega mogu da optuže i da je učestvovao u onom peštanskom ustanku…“
                „Naravno da je učestvovao. Ne znaš ti njega.“
                „Bio je tamo?“
                „Bio. Pred menzom. I nisi htela da mu daš porciju toplog paprikaša.“
                „Nećemo opet o tome. Što je bilo, bilo je.“
                „Ništa nije bilo.“
                „Naravno da ništa nije bilo. Uvek je to tako sa revolucijama.“
               

четвртак, 11. април 2019.

недеља, 7. април 2019.

MILAN TODOROV: MALA PRIČA





Kad sam bio mali i nosio kumu tamo u Banatu slavski kolač on mi je uvek sipao vino u čašu i u nju bacio pedesetodinarku. Ako popiješ, pare su tvoje, rekao bi. Posle, išao sam kući sa žutom parom u šaci i povraćao usput. Pio sam vino iz interesa. Sad je to iz ljubavi i razonode.

четвртак, 4. април 2019.

RATKO DANGUBIĆ: ROMAN


       


pinterest
Tih nedelja-meseci izgledao je prilično napet. Uz povremeno orgijanje mora imao je osećaj da se nadmudrije sa talasima i sudbinom, da igra igru kojoj ne zna pravila. Žena je odmahivala glavom, ali nije smetala da piše. Od kada je uzeo pero u ruke, poverova da mu je život puniji: pisao je roman o rudaru, dedi Slavku u rudnicima Amerike, dedinom povratku 1914. da se bori protiv okupatora. Tako se, dok se seća dedine priče, osećao i uznemiren, a nije prenagljivao s rečima. Želeo je malo da ublaži tugu, a reči su se rasipale po papiru. Nikada se nije bavio pisanjem knjiga, profesor je istorije u penziji, ribar: kolebao se kome da poveri da čita svežanj papira. Odluči da sve da Jakiću, novinaru lokalnog lista, koji se, iako pijandura, razumeo u ovu rabotu. I sam je Jakić je, kada je trezan, umeo da nadrlja kakvu rodoljubivu pesmu. Zamolio ga je da pročita rukopis, što je ovaj ne bez iznenađenja u pogledu, neverici da je on napisao roman, i znatiželjom prihvatio bez reči. Imao je osećaj da se našao, nehotice, nag pred ogledalom. U njemu je srce igralo, goreo je od nestrpljenja, a ženi nije rekao da je napisao roman o dedi, ona dedu nije volela. Nije ovo pitanje koje bi trebalo staviti na glasanje, mislio je. Pisao je penkalom, nije imao mašine. Upravo je počinjala sezona lova na sardele, nije imao kad da napravi kopiju. Prošao je mesec, dva, Jakić se nije oglašavao: a on se bojao da mu se roman nije dopao.
         Bio je oronuo, izveo bi pravo čudo  ako uspe da se nasmeje. Tada nije imao mira, jer je sumnjao da se rađa nekakav slučaj, i shvatio je da ima razloga za sumnju da nešto i nije kako valja sa rukopisom. Ispostavilo se, bio se vratio trabakulom iz Perasta, da se u kafani Jakić odao, pijan, pred Zenovićem, da je izgubio njegov rukopis, a sumnjao je da su ga ukućani, sa starim papirima bacili u smeće, u vatru. Nije se novinar treznio mesec dana, tako su svi pričali, a on mu se nije primicao, a posle je, istom Zenoviću rekao kako je doneo odluku da sedne, obrijan, svež, trezan, i sam napiše prokleti roman, i da ga vrati Vukoviću, penzionisanom profesoru istorije. Kada je ovo Zenović njemu, namerno ili ne, preneo, nije mogao da zatvori usta od čuđenja. Muka je što Jakićev deda nije radio kao rudar u Americi, i nije moga da zna priče njegovog dede Slavka, one o ljudima koji su dedi satrli život, a ni njegov roman nije čitao. Oči profesora istorije, ribara su se punile suzama, goreo je kao u groznici. Spočetka u onoj kafani nisu mogli da se uzdrže od smeha, kada su slušali šašavu priču, da Jakić piše roman, dok je arheolog Luketić nije dočekao s čuđenjem i  uzdignutim obrvama; on je sve razumeo drugačije, i bio je uveren da se radi o tragediji u najlepšem smislu reči. “Vrlo zanimljivo, suštinska stvar!” I zbilja, u svemu ima i posebne tuge, sočne, okrugle i kisele: kao kod tek ubranog limuna.

уторак, 2. април 2019.

MILAN TODOROV: OPŠTA BOLNICA





Zdravi su neizlečivi.
Oni su izgubljen slučaj
Za medicinsku nauku.
Njima se ne vredi baviti.
Na njima se ništa ne uči.
Obdukcije zdravih ljudi
su gubljenje vremena.
Mozak zdravog čoveka
Ne može studentima služiti
za dalja usavršavanja.
Zdravih se treba kloniti.
Kužni su interesantniji.
Bolesni daju doprinos
Humanom čovečanstvu.
Zaraženih se treba držati.
U bolesnom društvu
najbolesniji je primarijus.
Bolest na usta ulazi.
Zdravlje je prolazno.
Samo je bolest sigurna.
U bolnicama i ludnicama
više nas je nego u zatvorima.
Ko među nama oboli i poludi 
Ništa mu se ne poznaje.


PORTRET AFORISTIČARA

Ilustracija: S. Vučevski


понедељак, 1. април 2019.

MILAN TODOROV: PROBNI PILOT




-Šta si ti uopšte?
-Probni pilot.
-?
-Probao sam da letim ali nije išlo.


(više sličnog na twitter.com/uzgajivac badema/milan todorov)