MILAN TODOROV: BRANJE KAMILICE
Milan Todorov BRANJE KAMILICE Obično početkom juna posle zlatnih majskih kiša i sunca Đurđevskog odlazili bismo porodično na nasip pored Tise da beremo kamilicu. Majka, ja i moja prva mlada devojka. Otac je umro prošle godine. Nosili smo male stolice kupljene na vašaru i češljeve za duge jake kose. Sada smo njima sedeći na nesnosnoj popodnevnoj jari češljali bele glavice lekovite biljke da bismo je posle osušili na suncu i zatim upakovali u papirne vrećice da bismo ih koristili kao lek u zimskim danima. Uspevali smo da nakupimo tek kilogram ili manje tog leka sa odbrambenog nasipa. Da je otac imao sreće bar još deset godina govorila bi majka po povratku kući ovo bi života vredelo i da niko ne vidi stisnula bi mi snažno i brzo skupljenu šaku punu žutkaste pleve.