недеља, 30. децембар 2018.

MILAN TODOROV: TVIT KAO AFORIZAM

pinterest.com




Više se, kad je reč o sudbini aforizma, ne postavlja pitanje da li će on opstati; nego samo u kojem obliku.
Da li ćemo aforizmom nazivati grafite, statuse i tvitove na društvenoj mreži?
Da li je jedan od najboljih svetskih aforističarskih blogova, religiozni tviter pape Franciska (Papa Francisco@Pontifex_es)_Twitter)


Kako se aforizmi koriste u opozicionoj borbi protiv vlasti?  Videti, primerice, poruke na tviter nalogu Siniše Kovačevića (Sinisa Kovacevic@SinisaKovacevi6)/Twitter
Upoznati se sa ozonom aforizma koji nastaje kao potpis ispod lajkova o društvenim temama.
Kolumne novinara, uvodnici političara, pesnička obraćanja - sve radije se odevaju u ruho aforizma.
Od klasičnog, naravoučeniju sklonog aforizma, nije ostalo ništa.
Moderni srpski aforizam izrastao na političkoj i nacionalnoj samoironiji, te docnije, i na opservaciji malih, svakodnevnih građanskih tema, drži se još koliko toliko. Ali, sve je primetnije njegovo naginjanje ka nepretencioznom komentaru.
Aforizam, definitivno, nema snagu da menja svet. Upravo je obrnuto. Svet menja aforizam, da bi sve ostalo isto.

SREĆNA NOVA GODINA

Svim čitaocima i saradnicima Paradoksa.

pintrest.com

среда, 26. децембар 2018.

понедељак, 24. децембар 2018.

MILAN TODOROV: AKVARIJUM


                
pinterest.com




                 Ako nemaš ništa protiv, ja bih se najpre malo odmorila. Imala sam dvodnevno dežurstvo u banji, dan, noć i dan, nisam oka sklopila, rekla je ta mlada žena koju je pozvao da zajedno dočekaju novu godinu.
                 Petar joj je pokazao spavaću sobu, jedan uski dugački prostor u kome se, na mestu slepog čeonog prozora, nalazio  akvarijum. Umesto da gleda kroz prozor na izlokanu asfaltnu ulicu kojom su svaki čas tutnjali autobusi, mogao je sa prostranog francuskog ležaja da posmatra ova mala morska stvorenja kako neumorno istražuju pukotine u koralnom kamenu u kome su se stalno iznova rađale bakterije neophodne za podvodni život.
                  - Oooo! - uzviknula je iznenađeno Petrova nova prijateljica  kada je ugledala sobu sa akvarijumom i u njegovom podnožju razmešten krevet sa sjajnom belom posteljinom, tako da on nije bio siguran da li u njenom glasu ima ironije ili iskrenog iznenađenja. Osim toga, nije mogao pouzdano da tvrdi da li  je njena reakcija izazvana zaista retkim i skupim ribicama u akvarijumu ili činjenicom da je krevet već bio razmešten.
               -Volim ribe, rekao je Petar jednostavno i tek tada shvatio da se i  ta njegova nesmotrena, ali iskrena rečenica, mogla tumačiti dvosmisleno.
                Ipak, ona nije reagovala nego je  gledala u osvetljeni stakleni akvarijum ne pomerajući se. Najzad upita:
                -Šta ako pukne?
                -Ne brini ništa, atestiran je, odgovori Petar i priguši svetlo ribicama.
          ­      -Bože, koliko tu vode ima...govorila je žena svlačeći se pred njim potpuno slobodno, bez stida i zazora, kao što to rade ljudi koji dugo žive zajedno. On je posmatrao taj čin skoro kao voajer, krišom, svaki čas sklanjajući pogled. Setio se kako je u ranom dečaštvu jednom prilikom slučajno video neku daljnu rođaku, tada već udatu kako se isto takvim pokretima, brzim, rutinskim, svlači pred krevetom u kome je čeka  njegov razodeveni krupni i oznojani ujak. Umesto da pobegne, ostao je tada kao omađijan pred tim prozorom, čak i onda kada su ga opazili, kada se rođaka opkoračena nad ujakom nervozno nasmejala a ujak je potapšao po velikoj debeloj stažnjici i nešto rekao na šta su se oboje stali smejati glasno, pijano, raspusno.
                Njegova nova prijateljica, je sve to previranje u njemu morala nekim svojim šestim ženskim čulom da oseti i on je bio siguran da ona to oseća i da nastoji da ga što duže drži u tom neobičnom stanju u kome se mešaju žudnja i lagani stid.
                Ali, zapitao se, da li je moguće da se ta mlada i lepa žena tako slobodno ponaša, ukoliko se mi ne poznajemo. Možda živimo zajedno ko zna koliko dugo i možda smo vodili  ljubav bezbroj puta na bezbroj načina, u raznim prilikama, na raznim mestima, ispitujući mogućnosti svojih tela, tragajući za stalno novim izvorima žudnje bez zasićenja?
                I pre nego što je iz svoje velike kožne torbe izvukla kratku providnu spavaćicu, ona  na vrhovima prstiju ode do akvarijuma i svoje zaljuljane dojke  nasloni na hladno staklo, sva kao u nekom iščekivanju, drhteći.
                Petar je ćutao zatečen. Hteo je da je pozove po imenu, da se okrene, ali se onda seti da ne zna njeno ime.
                - Da li bi mogao da napraviš jedan akvarijum i za mene? – upita ga mazno. – Zar nisam i ja tvoja ribica?
                Nije joj odgovorio. Uostalom, ona nije to ni rekla da bi joj on nešto smisleno odgovorio. Osećao je da je to mala igra. Koliko puta je već igrala tu igru sa akvarijumom, pomisli i utvrdi da ne može da se seti. Da li je ona prvi put u njegovom stanu? Nje imao odgovor na takva i slična pitanja. Osećao je samo kako ga plavi uzbuđenje zbog tog tipično ženskog prenemaganja koje je, i u ovom slučaju, značilo odugovlačenje ili lepše rečeno odlaganje da ga pozove da joj se priključi u krevetu. Međutim, on nije znao kako da preduzme inicijativu osim da nastavi tu malu igru.
                 -Ukoliko bi staklo puklo, reče, to pravo malo more bi oteklo na ulicu i ovaj učmali ravničarski grad bi  ponovo živeo na moru. Zamisli to!

                 Bio je uveren da bi se to upravo tako odigralo i ta mala fantastična sličica o povratku mora ga je iskreno radovala. Uvek je voleo more. Čak je planirao da se jednom, kad ode u penziju, skrasi uz more.
                Ona nije delila njegovo oduševljenje. Sada je već ležala pod jorganom, na boku, ruke savijene ispod glave dok je drugu pustila niz krevet. Okrenuta zidu, reče:
                -Da li bi hteo da izneseš sat u kuhinju?
                -Naravno.
                - Izvini, dodala je, ne mogu da se odmorim pored tako bučnog sata.
On uze sa zida veliki drveni sat koji je posle očeve smrti doneo iz porodične kuće i iznese ga u kuhinju.
                 Napolju su već uveliko odjekivale petarde i poneki  pucanj iz pištolja ili možda čak automatskog oružja.
                Oslonjen na kuhinjski sto, na kome se nalazila korpa puna južnog voća ukrašena jednom širokom borovom granom, on ponovo pomisli na tu lepu, raskošnu ženu koja je verovatno već spavala u njegovom krevetu. Kako je to čudno, pomisli još jednom, smeta joj sekundara sata a ne smeta mitraljeska paljba!
                I onda još pomisli: kako može mirno  da spava u stanu nekog neznanca?          
                Ali, ubrzo prestade da misli na to. Misli su mu bile zaokupljene aranžiranjem svečanog stola. Na televiziji je pronašao kanal koji je, kako beše ispisano na kajronu u uglu ekrana, u znak protesta protiv uniformisanog oblika prednovogodišnje euforije emitovao neprekidno statičnu sliku raskošnog kamina u kome je neumorno pucketala vatra. Uključio je i radio aparat čija je skala uvek stajala na Trećem kanalu i kuhinju preplaviše vesele Šopenove poloneze.
                Sve vreme se pitao, pogledavajući na ekran, da li je u pitanju stvarna vatra. I da li je ta žena koja je tako lako pristala da provede noć sa njim stvarna žena ili virtuelna lutka?
                Upravo u tom trenutku začuo se neki neobičan zvuk iz sobe. Da li ona to plače? - pomisli, ali odluči da sačeka.
                 Zatim poče da se preispituje: od kada ta žena postoji u njegovom životu?
Zna vrlo dobro da ju je upoznao prilikom odlaska u poznatu gorsku banju na nastavak rehabilitacije. Bilo je to još prošle jeseni. Išao je tamo posle svog nesrećnog puta u Tursku. Zapravo, put u Tursku je bio sasvim u redu i prvih dana odmora je izgledalo da će biti sve kao u prospektu. Dobio je hotel sa četiri zvezdice, mali rashlađeni apartman sa pogledom na pučinu, hrana je bila na bazi polupansiona i na plaži Gojnuka bi ostajao po ceo dan. Vraćao se u hotel i večeravao roštij. Posebno bi naručio buteljku vina, koju nikada nije popio do kraja. Zatim bi izlazio u laku šetnju pre spavanja. Kad bi se vratio, na tabletu je iščitavao istoriju Bosfora i tonuo u san.
                Bio je profesor opšte istorije i zavideo je svetskim istoričarima na njihovim specijalizacijama. Koliko god pokušavao da nadoknadi praznine u svom obrazovanju, uvek je iznova uviđao da one postaju sve veće, kao crna rupa koja preti da proguta sve što joj se približi.
                 Razveo se pre tačno godinu dana i ovo je bilo prvi put da je sam na odmoru. U to vreme nije mario za suprotni pol. Dosta je bilo jednom, pomislio je mnogo puta u to vreme.
                I to veče je popio svoje dve vinske čaše, ne mareći za pederasto smejuljenje turskog konobara, obrisao usta, sklopio platnenu salvetu u trougao i položio je na sto vrlo pažljivo. Delovao je u svemu kao čovek koji želi da u svakom segmentu njegovog rasturenog života, zavlada apsolutni, bezmalo spartanski red. Zatim je prošao pored recepcije, ostavio na pultu masivni ključ od sobe sa srebrnastim pečatnjakom hotela i kroz kružna vrata kročio na ulicu.
                To je sve čega se seća. Ostalo su mu prepričali. Niko, pa ni ljubazni recepcionar nije video šta mu se zapravo posle toga dogodilo. Bilo je izvesno da ga je u punoj brzini udario neki automobil koji je nestao u usijanoj antalijskoj noći. Međutim, pošto je u krvi  imao izvestan promil alkohola - to je bilo dovoljno da policija izgubi  volju da traži vinovnika nezgode.
                 Što se njega tiče, bio je srećan što se posle desetak dana ili noći (kako se računa vreme u takvom stanju, pomisli) vratio iz kome, doduše uz nešto polomljenih rebara i  vratnog pršljena. Gubitak sećanja na neke događaje posle nesreće nije ga previše brinuo. Ionako, gubimo sećanje na ovaj ili onaj način, mislio je.
                Posle nekoliko dana, kada se oporavio toliko da, prema mišljenju lekara, može da bez posledica podnese dug put, vratio se kući. Prethodno je otišao na obalu mora, seo na kamen i rukom pomilovao veliku vodu. Tada mu se u glavi rodila zamisao da instalira morski akvarijum u svom stanu.
                 U gradskoj bolnici lekari su mu savetovali da se ne uzbuđuje previše ukoliko mu se povremeno pojavi praznina u sećanju. Sve će, rekli su, jednog dana ponovo da se upiše u memorijsku matricu. Potrebno je samo da bude strpljiv i miran.
                Biću strpljiv kao okean, rekao je simpatičnom debeljuškastom neurohirurgu i sutradan angažovao jednog mladog hobistu koji se razumevao u akvaristiku da mu napravi to parče mora u staklu u kome će plivati zlatne ribice iznad živog kamena i potopljenog bilja.

 ...

                Pošto je postavio sto, odmakao se malo od njega i pogledao ga kritički. Da, pomisli, to je sasvim pristojno. Elegantni tamno plavi stolnjak i na njemu beli tanjiri romboidnog oblika, srebrni escajg i kristalne čaše za vino koje se prelamaju u hiljadu malih svetlećih piramidica u kojima će im svaka kap  otkrivati neku novu dimenziju vina. I lepa uzbudljiva žena uz to, pomalo lascivna posle druge čaše...
                Zatim se uputi ka sobi, pažljivo otvori vrata, pazeći da ne zaškripe. Žena je ravnomerno disala u snu, prekrivač je bio naheren na jednu stanu  tako da joj se videla lepo oblikovana noga, malo savijena u kolenu,  i deo oblog golog boka.
                On ponovo oseti stid i uzbuđenje istovremeno. Pažljivo je pokri jorganom i skrene pogled ka akvarijumu.
                Odjednom mu se učini da nešto nije u  redu, da nešto nije kako bi trebalo da bude. Učini mu se, naime, da u akvarijumu umesto sedam ribica sada ima samo šest.
                 Tiho priđe bliže akvarijumu i pažljivo prebroja ribice. Zaista je jedna nedostajala. Onda poče pogledom da pretražuje sve moguće uglove, sve pukotine u koralnom kamenu, čak uze mali plastični štapić i kucnu po ivici bazena, međutim bez ikakvog uspeha, osim što je onih preostalih šest ribica u paničnom strahu otplivalo u naudaljeniji ugao akvarijuma.
                 Pogleda još jednom, nigde nije bilo Modre Moli, najlepše i najređe ribe koju je na jedvite jada za veliki novac kupio od jednog preprodavca u starom dubrovačkom gradu.
                Zbunjen ode u kuhinju, sede za sto i stisnu glavu šakama. Možda mi se učinilo, pomisli. Pogledaću još jednom posle, kada ona ustane.
                Na ekranu plazma televizora je i daje neumorno plamtela nesagoriva teška bukova cepanica u virtuelnom kaminu, na radiju su se smenjivale klavirske etide i on je uživao ipak se nadajući da još sve može da bude dobro sa tom ženom i njenom neverovatnom potrebom da tako beskonačno i beznadežno spava u tuđem krevetu.
                Nešto pre ponoći, pošto je iskapio celu buteljku vina i pojeo i drugo parče torte on odluči da je probudi. Sada već sa mnogo manje obzira, on otvori vrata spavaće sobe, uključi male halogene reflektorice koje su u grozdovima kapale sa plafona i priđe krevetu. Na svoje iznenađenje utvrdi da je krevet netaknut, kao da do malopre tu nije ležala bujna mlada terapeutkinja. Pređe rukom po besprekorno ispeglanom prekrivaču i oseti pod prstom nešto vlažno. Prinese prst ustima. Bio je slan. Onda zadiže prekrivač i u malom udubljenju, tik ispod jastuka ugleda nežnu plavu ribicu sa zlatnim pegama na trbuhu. Bila je živa i on je, radostan, držeći je na dlanu kao dragoceni dar, vrati u  osvetljeni akvarijum.
                Trebalo bi da je upitam za ime kad sledeći put odem u banju, pomisli. I,
svakako, da zapišem broj njenog telefona.
(iz knjige priča "NE MOGU OVDE DA DOČEKAM JUTRO", Arhipelag, Beograd, 2014
)


недеља, 23. децембар 2018.

RATKO DANGUBIĆ: AMERICAN THEATER


 

      
pinterest.com
   
         
                  Odavno ga, uzdiše, nešto ovako nije opčinilo, kao ove ledene fotografije i „usnuli“ kolorit na njima. Ima neko vreme kako mu se javlja pitanje-kako izgleda duša izvan ljudskog tela, i čini mu se da ove fotografije daju na ovo odgovor. Kako to, pita se, kako kaže Platon, ljudska duša stiže na sud na onom svetu naga? I šta je bezgrešna duša? Sedi na terasi kuće u baroknom Perastu i razmišlja, dok se more lagano talasa, kako ljudi na čudan način otkrivaju svet, pa se kolebaju na koju će stranu, i kako i ne znaju uvek gde se nalaze. Postao je, s godinama, i sumnjičav, nesiguran, i više ne zna ko mu može dati odgovor na pitanja koja izmiču. Tek sada shvata da je ova knjiga možda blagi odgovor nekog od prijatelja na bizarnu elektronsku prepisku sa njim.

 Nedelja je, 22. maj, on je pre dva dana napunio osamdeset i četiri, knjiga fotografija jeste, nema sumnje, poklon za rođendan. Od nedavno shvata i oseća da se primakao kraju. Utonuo je u misli, kao u perinu. Opseda ga i misao da određene stvari gleda i radi, možda, poslednji put. U stvarnost ga je vratila sirena broda na ulazu u Verige. Okrenuo se i ušao u kuću, uzdišući, s reči na usnama: brod. Bez brige, ironisao je, vreme sve sredi, mada veruje da vreme ima i druga posla. Tone u sećanja, možda i u san. Ako sve ide kako je dogovoreno, mogao bi mlađi brat sutra da dođe. Juče je na papir stavo trenutke iz životu za koje smatra da su mu najvažniji: rodio se, rastao, školovao, oženio, dobio dva sina, izabrao da bude slikar, da se sobom bavi.
Kada se probudio iz kratkog sna, pored njega su ležale novine „Politika“. Nosile su datum od skoro pre deset godina. Uzeo je da ih lista, po običaju, od pozadi, kako ovo čini zadnjih dvadeset leta. Na svoje iznenađenje našao je svoju umrlicu, da je umro, evo, deset godina ranije. On, kao veliki slikar, za kojim tuguje porodica, prijatelji. Zatvorio je požutele novine. Izašao opet na terasu da udahne vazduh. Malo toga, misli, čovek može da kaže sebi, baš kao i Bogu. Pipa smežurano lice, ima osećaj da je kao maska. Je li to ono što na strašnom sudu se ljušti, je li istina da na strašnom sudu svako sam sebi sudi?          



     

четвртак, 20. децембар 2018.

MILAN TODOROV: ZIMSKI USLOVI



pinterest.com
Kad ovako zazimi ne vozim auto. Teram ga.

GDE SE TRENUTNO ČITA PARADOKS

Србија
48
Сједињене Државе
7
Бангладеш
3
Немачка
2
Француска
2
Индија
2
Русија
2
Шпанија
1
Уједињено Краљевство
1
Хрватска
1

среда, 19. децембар 2018.

GORDAN LEMAJIĆ*: GRANICE




                                           
 (pinterest.com)


«Brukate porodicu.», bilo je najblaže što se od njega moglo čuti kada bismo se približavali nekoj granici. U autu je treštala muzika, najčešće Čorba ili neki drugi domaći bend. Toga dana smo hvatali  brze reči Montenigersa. Vraćali smo se sa mora, a sendviče smo pojeli čim smo krenuli. Dimitrije je na pola puta počeo da kuka zbog gladi. Čekalo nas je još mnogo sati vožnje i vreline. Velja i ja smo takodje bili spremni za neko jelo ali smo pustili da mladji brat predvodi napad.



«Mito, ako se umiriš, ako ne pisneš ni reč dok ne predjemo granicu, kupiću ti celu tepsiju bureka u Irigu», rekao je tata okrećući glavu prema nama da bi nas osmotrio krajičkom oka, a odmah zatim vraćao pogled na auto put.



Majke, moja i Veljina, a i Dimitrijeva, nisu letovale sa nama, niti su zimovale. Otac je govorio kako hoće da nam bude lepo. Ja sam već odavno prestala da razmišljam o tome kako bih nešto mogla promeniti u njegovom životu, pa samim tim i u mom i u životima moje braće. To što nas nisu rodile iste mame nije nam smetalo. Ljubav smo primali od svih, a da bi izbegao napetost tata je na putovanja vodio samo decu.



«Jebo vas onaj ko vas je namestio da čučite u tim konzervama», bio je pouzdan znak da ćemo uskoro morati pokazati putne isprave. Kada bi kolona bila duža pominjao im je majku, oca, rodbinu, države i smejao se na tu reč «država» kao da će je pljunuti. Govorio je kako treba da se stide svi koji rade na granici, postavljao je pitanja i istovremeno odgovarao, zar vam nije jasno, robovi i gluperde, Švaba je u Evropi izbrisao granice, a nama ih je, brže bolje, uveo.



Sve su to Englezi, Nemci i Amerikanci zamesili da bi krenuli na Ruse. I opet mi, Srbi, najebasmo prvi. Nekada sam ovuda prolazio kao ptica, a sada, dok ubacim u petu brzinu, već neka govnarska uniforma sedi iza rampe.



«Pu, pička vam materina!», žestio se na policiju i carinu ali sve u polu šali i sa osmehom, kao da igra pozorišnu predstavu za nas, decu, hoteći da nam kaže nešto bitno, a da nas ne uplaši. Da, bilo je to dečije pozorište u njegovoj izvedbi, glumatao je sa psovkama koje nisu zvučale nasilno, više kao tepanje nekom dragom, smešnom psu i mahao je rukama, mlatarao glavom i igrao celim telom istovremeno režirajući i izvodeći humoresku kojom je umanjivao važnost predstojećeg susreta sa nosiocima moći.  



Ali ovoga puta u ruci je držao tri pasoša, a nas je bilo četvoro. Još kada smo krenuli na letovanje znala sam da Dimitrije nema pasoš jer je Milena,  njegova mati,  pošla sa nama (pošto je Mita bio upisan u njena dokumenta), a potom ju je kum drugim autom vratio nazad. Sve je to tata organizovao, uz dogovor da se po povratku takodje sastanemo sa ove strane da bismo na onu stranu presli kao što smo i ovamo. Zvučalo je komplikovano ali verovali smo u njega jer su mu zamisli uvek uspevali.



Otac iz nekog razloga nije pozvao Milenu. Samo je dok smo se približavali Srbiji naredio da se Veljko i ja razbaškarimo na zadnjem sedištu, a da Mitu pokrijemo ćebetom i da se naslonimo ledjima na njega.

I njemu, a i nama, burek se  motao po glavi.

«Mito, jel me čuješ?»

«Čujem.»

«Sada ne mrdaj, ućuti se i pritaji dok ti ne kažem da smo prošli, pa ćeš jesti dok se ne usereš, jel ti jasno?»

« Jeste.»

Uplašila sam se, šta ćemo ako nas otkriju? Pa, uzeće mi brata! Smejala sam mu se, onako malom, medenom i vragolastom, do nedavno je reči izgovarao nakaradno, tek je napunio pet godina.



Velja je imao deset, a ja trinaest. Tatu sam obožavala ali me je njegova nepredvidiva narav plašila, iako na kraju nikada nisam doživela nešto loše zbog toga.



Ovo sada je došlo iznenada. Ne znam kada je smislio da jedno od nas troje sakrije dok prelazimo granicu. Verovatno nije bila dugo planirana ujdurma. I šta sam mogla nego da ga poslušam.

A i bilo je uzbudljivo. Kakve bi bile posledice ako nas otkriju, nisam znala.

Osećala sam da bi bilo opasno. Tako nešto, kao opasnost.



«Evo, prošli smo prvog mamlaza», rekao je tata dodajući gas, «jesi dobro?»

«Da», čuo se mališa ispod ćebeta.

«Veljo, da li si ga sasvim pokrio?»

«Jesam.»

«Odlično, Veljko, care.»

«Saro, kraljice, sve u redu?»

«Da»

«Super! Jeste gladni? Vrlo dobro. Još malo i stižemo. Mislite na burek. Evo, još jedna kola su ispred nas. 'A hoćemo piti i jogurt?', prigušeno se čuo Dimitrije ispod ćebeta kao da progovara sa drugog sveta. Mito, ućuti i ne mrdaj.  I jogurt, naravno, burek nije burek bez jogurta. Evo, sada se približavamo policiji. Vas dvoje, samo mirno i ne brinite. Tako je. Dobar dan. Izvolite.», pružio je tata ruku sa dokumentima kroz prozor.



"Otvorite prtljžnik", rekao je carinik dok je gledao u nas na zadnjem sedištu i u bezbroj razbacanih kesa, komada odeće, torbi, igračaka i koječega što nam je padalo po glavama.

Izgledali smo kao dva patuljka u centru deponije za smeće. Tata nije mario za urednost, a ova današnja neurednost je imala i svrhu.



Otac je izašao, stao je iza auta i razgovarao sa čovekom u uniformi ali nisam mogla da ih čujem. Srce mi je zalupalo, niz telo se rasprostreše trnci, zatvorila sam oči i, krenulo je, prisećala sam se iznova njegovog glasa i dana kada smo ga do kasno uveče čekali da nam dođe: "Da, uhvatio sam autobus za Banja Luku, vetar je šibao kišom od kada sam krenuo. Na mahove to nije bila kiša već inje gonjeno vetrom koje kao igle prostreljuje oči ljudi savijenih, u napred nagnutih ledja, ne bi li izbegli napade vejavice. Potrefili su se subota i katolički Božić 1999. godine. I ja sam, prelomljen na pola, hitao kroz jutarnju gužvu prema autobuskoj stanici, smrznut, bolestan, misleći kako, eto, može da dođe takvo neko doba kada sve počinje da se lomi: i vek, i milenijum, i ljudi, i otadžbina, i posao, i brak, i zdravlje; kada su se sile privlačenja i odbijanja rešile da iznenada promene ustaljene poretke, pa zašto onda i kiša ne bi malo putovala vodoravno.

Ne treba se dugo čuditi, gubiti vreme. Ostao sam bez stana, firme, auta, možda i bez žene. Sigurno nisam prvi kojem je u trenu svo blago isparilo netragom i koji je dužan toliko da se ni kožom ne može iskupiti. A čast, šta je to čast? Ne, nisam pogrešio. Birao sam između uverenja i časti. Izabrao sam uverenje. Nisam odmah bio sasvim siguran. Lomio sam se, da li da prigrlim čast, da li da se oglušim o glas koji je dolazio iz najsitnije čestice bića? Davali su mi priliku, nudili mi da se vratim, da se priklonim, da ostanem u igri i štetu pretvorim u dobit. Oko mene, moji najbliži, stidljivo su mi savetovali, idi, prihvati njihov način. Nisam hteo, nisam mogao protiv prirode. Odluke sam uvek donosio sam. Nisam trpeo da mi bilo ko govori šta da radim. Krenuo sam prtinom bez vođe koji naređuje pravac jer sam se slobodno osećao samo na sopstvenom putu, a slobodu nisam mogao da podredim časti. Hrabrost je činiti što smatraš da je ispravno. Odlično! Sudbina me je počastila.

Dok sam propadao uveren u svoju hrabrost svi su mislili da sam kukavica, i da sam zauvek nestao, i da se nikada neću vratiti. Ostao sam sam sa svojom verom, sam ali siguran u nju.

Fino. Bravo, majstore! Onda izađi iz autobusa i objasni zašto se nalaziš na poternici?





Debeli pogranični pandur je baš nervozan. Na monitoru mu piše "HO". Uvukao se u svoju kereću kućicu, drži moju ličnu kartu, telefonira, bulji u mene kroz staklo dok se tresem na mećavi (gleda me od gore i pedeset putnika iz autobusa), nije u stanju da odgonetne zašto vlast traži da se ovaj čovek sa izgužvanom slinavom maramicom na crvenom nosu, zamotan u šal, u tamnom kaputu i sa šeširom na glavi "hapsi oprezno"?

Hladnoća počinje da prodire u utrobu. Već treći sat stojim na vetrometini, već treći put šofer autobusa izlazi, vraća mi pare od autobuske karte, moli me, kaži policajcu da nas pusti dalje na put bez tebe, već treći put kucam policajcu na prozor, pusti me kod tebe u toplo, smrzao sam se skroz, a on istrčava iz kontejnera, maše besno rukama kao da će me ošamariti i dernja se: 'Uhapšen si! Imaš pravo na advokata! Imaš pravo da ćutiš! Sve što kažeš može biti upotrebljeno protiv tebe! Sada će stići marica iz Mitrovice da te vode.'

Gospode, mislim zaleđenim mozgom, ovaj je gledao isuviše američkih filmova.

Vojna policija je došla plavobelom Zastavom 101, zastavnik i desetar. Pružam im papir-naredbu kojom se obustavlja gonjenje. Zašto to nisi pokazao ovom na granici? Pokazao sam mu. Zašto te nije pustio? Ne znam, rekao je da mu je crkla veza na računarima. 'Budala', izusti zastavnik. Pitam ga, pun nade, da li on može da me pusti da nastavim putovanje? Ne mogu, kaže. Primili smo zadatak da te privedemo u Komandu garnizona. Onda ajmo što pre, požurujem ih. Valjda vam radi grejanje u kolima?



Usput im objašnjavam da sam i ja bio vojni policajac, nabrajam im oficire specijalne jedinice, razumeju da smo ista sorta, na neki način, shvataju zašto kod mene ne vide strah i to olakšava atmosferu na izmaku ovog ubogog dana.



U dežurnoj sobi je toplo. Napolju se smrkavalo. Dobio sam čaj. Zastavnik telefonira. Subota je i sve je usporenije. Komandant bezbednosti nije na dužnosti.

Žena objašnjava da je otišao u lov još juče. Ne, kada ide u lov ne nosi mobilni telefon. E veselo, biraj krevet na kojem ćeš da noćiš, smeje se desetar.

Gledam u šest metalnih kreveta poređanih prema prozorima, mislim, dok srčem iz šolje, da li me zavitlava? A onda opet mislim, pa šta, danas je sve krenulo naopako, i ne samo danas, i juče, i pre devet meseci, i još pre toga... Stvarno, kada je krenulo, kada sam pošao ovim putem? Ako se setim, ako odgonetnem, možda ću doći do odgovora koliko me još dana čeka dok ne isplivam iz ove kaljuge? Okrećem se prema zastavniku, daj učini nešto... Posmatra me zamišljeno. Gleda kroz mene. Ustaje od stola, pa se ponovo vraća, seda i podiže slušalicu na telefonu propelercu. Znam ja s kim on ide u lov! Zastavnik Lakić na vezi, da li je komandant sa vama, da, dajte mi ga ako je u blizini? Gospodine pukovniče (zajebi me "gospodina", čuje se iz slušalice), imam privedeno lice u dežurani, vratili ga sa granice, da, ima naredbu o oslobadjanju, da, iz Beograda, da, potpisano i pečatirano, da, original.

'Pusti ga u pizdu materinu!', zagrmelo je kao da je sa nama u prostoriji.

Brate, sve što mogu je da te odvezem na autobusku stanicu.

Tetka za šalterom je grickala pogačicu. Kada ide prvi autobus za Novi Sad, a kada za Republiku Srpsku? Imaš jedan za Bijeljinu u šest, a za Novi Sad u osam..."







Probudila sam se te noći, a možda sam i sanjala. Sanjala sam svadju, ružne reči, buku, lom... Zašto je taj san morao da dođe? Zašto baš na ovaj radostan dan kada je stigao otac kojeg nisam videla dve nedelje? Velja i ja smo ga grlili, a on se smejao, dodirujući naše obraze hladnim dlanovima. Udisala sam  mirise; kroz prokisao kaput, vlažne pantalone i cipele, u vazduhu je lebdeo tračak parfema, znoj i neki vonj nedokučivih drumova.

Bljesnuo je rascep. Osećala sam, kao teg koji je nemoguće pomeriti, moć razdvojenosti. Ni to veče, niti ikada više oni nisu seli da večeramo zajedno.

Mama se nije smejala, nije govorila, nije želela da bude u njegovom prisustvu.

Iz nas su izvirali pokušaji. Na smenu smo, bez dogovora ili plana, kada bi se ukazala prilika preduzimali korake kako smo umeli, on sa dve, ja sa pet godina.

Koliko god da smo se trudili, zadržavali ga kada bi se oblačio za polazak, prinosili mu kafu ili kolač, nudili mu da prenoći sa nama, ovde u toplom stanu, brat i ja, skrivajući vlažne poglede dok mu mašemo kroz prozor, stajali smo nemoćni, ostajali poraženi u nastojanju da ih ponovo zdvojimo. 

Rasli smo na dva koloseka, uživajući sa svakim roditeljem ponaosob, upijali smo dve ljubavi, spoznavali dva puta, učili dve škole...



"Sjajno! Serem vam se na posao.", rekao je tata sedajući za volan, "A sad pravac iriška krivina, na burek! Mito, diži se!"



Mita je uz poklič iskočio iz zaklona kao Džamping Džek kreveljeći se krezubim ustima. Taman su mu ispala oba gornja mlečna sekutića. I Veljko i ja smo se smejali, odahnuli, ali ne sasvim. Dva osećaja, veselje i briga, dve mogućnosti, pobeda i poraz, dva podneblja ispod kojih smo na smenu stasavali, nisu nam dozvoljavali da se jednoj uspeloj zgodi prepustimo sasvim i bez zadrške.



Glad je, međutim, neumoljiva istina. A sitost i zajedničko obedovanje je uvod u veselje. Dok smo jeli za metalnim stolom zagušljive pekare gledala sam muve kako plaze po stolicama, vitrinama, ljudima; gledala sam svoju musavu braću i nasmejanog tatu koji nas je sa visine posmatrao kao neki razdragani vitez iz crtanog filma, za kojeg je jedino on, bez sumnje, verovao da je zapravo vitez. I ja sam se smejala i upijala te treptaje vremena i vreme je, sigurna sam, tada, za trenutak zastalo. 





Nakon godina, nakon decenija, nakon svakodnevnih sitnih životnih prepreka jenjavali su značaj i značenja, bledeli su osećaj i potreba da nešto treba promeniti, da je moguće promeniti, ali kada čekam u koloni sa rukama na volanu, sama, kao sada, pitam ga, mada ga već odavno nema, šta da uradim, i odgovaram sama sebi, sa svim tim u srcu urezanim rečima i slikama, nalegavši na sirenu - pobuni se.

Razum i pamćenje, i bes u nemoći, su mi upravo pojašnjavali da za njega nije ni  trebalo tražiti leka jer je bio baš kakav je hteo da bude i u sećanju bljesnu još jedan davni znak, kao iskonska istina, kao proviđenje, kao pečat svih pečata.



Uskočio je u reku i zaplivao kroz zelene brzake. U duši su mi se, po ko zna koji put, zbog njega istovremeno uzburkavali radost i strah dok je on, već izašavši na drugu obalu, mahao prema meni. Odšetao je malo uzvodno i ponovo uskočio. Gledala sam ga kako se približava, a u glavi mi je odzvanjala priča o podmuklim drinskim virovima kojom su me plašili baka i deda.



Nedaleko od plaže traktorista se približavao noseći pozadi u rešetkastom sanduku ogromnog dlakavog nerasta, sitnih očiju i spuštene glave, nalik nemani ornoj za borbu. Jedno vreme traktor je gazio kroz talase pod pravim uglom, da bi zatim okrenuo nizvodno. Izgledalo je nestvarno, kao da se vozi - plovi po površini nasred reke.



 Zatim je ponovo okrenuo prema drugoj obali i zagazivši malo dublje u vodu propeo se na sprud, poput jahaćeg konja iskočio na suvo, i već u sledećem trenutku je nestao iza vrbaka.

Utom je i tata stigao. Izašao je iz vode i dok su mu kapi klizile niz telo reče nasmešen:



"Ako je ovo granica, ja sam Marsovac!"


(*Pisac Gordan Lemajić živi u Petrovaradinu. 2017. objavio roman "Razvezivanje".)









 


уторак, 18. децембар 2018.

U ŽIRIJU ZA KNJIGU GODINE






Milan Todorov ponovo je izabran za člana žirija Večernjih novosti, koji dodeljuje nagradu "Meša Selimović" za najbolju knjigu objavljenu u 2018. godini. Ova nagrada koja nosi ime velikog pisca, osnovana je 1988. godine  i sada će biti dodeljena  31. put.
Za nagradu ravnopravno konkurišu sve knjige naših živih pisaca prvi put objavljene 2018. godine na srpskom jeziku, iz svih oblasti književnosti (roman, knjige pripovedaka, pesama, eseji, drame, putopisi). Antologije, sabrana, odabrana ili izabrana dela kao jedan naslov ne mogu konkurisati.
Dosadašnji dobitnici ove ugledne nagrade su: Dubravka Ugrešić i Milorad Pavić (ravnopravno), Slobodan Selenić, Svetlana Velmar Janković, Radoslav Bratić, Ivan V. Lalić, Radoslav Petković, Dragan Jovanović Danilov, Antonije Isaković, Dobrica Ćosić, Goran Petrović, Dobrilo Nenadić, Milosav Tešić, Radovan Beli Marković, Danilo Nikolić, Rajko Petrov Nogo, Vojislav Karanović, Stevan Raičković, Miro Vuksanović, Novica Tadić, Dragan Velikić, Petar Sarić i Vladimir Kecmanović (ravnopravno), Živorad Nedeljković, Vladan Matijević, Dejan Aleksić, Aleksandar Gatalica, Ivan Negrišorac, Slobodan Vladušić, Enes Halilović, Milisav Savić i Vladislav Bajac i Mirko Demić (ravnopravno) i Dejan Ilić.
Objavljivanje predloga članova Velikog žirija počinje u Novostima 7. februara 2019.


недеља, 16. децембар 2018.

GDE SE JUČE ČITAO PARADOKS

Приказа странице по земљама:

Графикон најпопуларнијих земаља међу пратиоцима блога
СтавкаПриказа странице
Србија
101
Немачка
10
Сједињене Државе
9
Русија
4
Португалија
3
Непознат регион
2
Француска
2
Хрватска
2
Израел
2
Словенија
2

MILAN TODOROV: VRTLOG*




*vhirlpool


pinterest.com

             Stalno ti zvuci izazvani ipak samo fluidnom hladnoćom koja iz agregatnog stanja prelazi u čvrsta osećanja. Tako nekako.  To su zvuci rezanje stakla, na primer. Tačnije, pucanje stakla koje je izazvano metkom suptilnog kalibra snajperske puške. Vidi pod: atentati na poznate političke ličnosti. Zatim, pucanje debele ledene kore na jezeru po kome upravo prelaze svatovi.
            Da stvar bude gora, kad ne moram na posao koji je u suštini monoton i zbog toga naporan, vikendom recimo, umesto da spavam duže i tako prikupim snagu za novu radnu sedmicu  - imam običaj da rano ustanem ili da debelo iza ponoći gasim svetlo. Ti trenuci očekivane usamljenosti sada su, mimo moje volje, posvećeni nesnosnom brujanju frižidera.
            Bude tu ponekad, ruku na srce, i vedrih tonova. Naročito, ujutro, negde oko pet, šest sati, dok se većina stanara u okolnim stanovima okreće da bi se udobnije namestila u lakom i prevrtljivom snu pre buđenja. Frižider  tada počinje svoju pesmu. Njegovo naglo uključivanje liči na ustajanje ornog i raspoloženog  mladog seljaka koji hita na njivu, da za hlada pokosi ječam pre najavljene kiše, što me je takođe, iz nekih podsvesnih razloga, užasno nerviralo.
            Skala ili tačnije repertoar koji frižider izvodi ujutro uglavnom se veoma  razlikuje od njegove, da je tako nazovem, večernje predstave. Uveče, naročito kasnije, oko ponoći, on brunda tromo ali jako kao dizel voz na relaciji Istambul - Beč via Balkan. Ne moram da gledam kroz prozor. Voz samo furnja, piči! Bože, već više od dvadeset godina nisam putovao vozom. Zapravo, nisam nigde putovao. 
            Ipak, frižider, kreirajući moje raspoloženje postaje platforma za nadogradnju života. Usamljena životinja. Slamka vojske spasa. Plutajući plovak u Severnom moru mog života.
            To je nešto kao kompjuter koji vam kada počnete da pišete neki tekst već posle prve reči nudi varijantu vaše konačne rečenice. Docrtavanje sudbine.
            Upravo sada, dok ovo konstatujem, Whirlpool bruji ravnomerno, skoro veselim topotom. Da ne znam o čemu se radi, da se to on samo pretvara,  pomislio bih, kunem se, da je ispred mene antilopa iz Gane koja trči lako i ravnomerno, bez zamora, ka nekom samo njoj znanom cilju, opasno flertujući usput. Jer, ponovo su u velikoj modi atletičarke.
            Nazuvam patike i trčim oko Molinarijevog pakla, htedoh reći parka, pola sata. Možda manje. Skroz sam se zaduvao. Da bih ozračio ventile najpre se tuširam. Zatim pripravljam kafu, ovaj put bez mleka jer mi nešto ne godi u poslednje vreme i pripremam se za doručak.
            Otvaram frižider. Dok iz njegove prosvetljene utrobe vadim jogurt i parče providne, ali ipak premasne Pika Alpske salame, osećam pod prstima dobro odmerenu hladnu erekciju Svemira. Ne žurim. Niko me ne čeka. Mogao bih da pošaljem telegram onima u kancelariji da sam umro.
            Zato pozivam poštansko odeljenja za slanje telegrama da prijavim svoju smrt. „Žao nam je što čekate“, saopštava mi automatska sekretarica ledenim glasom. „Žao nam je što čekate. Period čekanja ne duži od pet minuta." I najzad: "Da prijavite smrt, pritisnite taster tri." Pritiskam taster tri. "Žao nam je što čekate."