MILAN TODOROV: BRANJE KAMILICE
Milan Todorov
BRANJE KAMILICE
Obično početkom juna
posle zlatnih majskih kiša
i sunca Đurđevskog
odlazili bismo porodično
na nasip pored Tise
da beremo kamilicu.
Majka, ja i moja prva mlada devojka.
Otac je umro prošle godine.
Nosili smo male stolice
kupljene na vašaru
i češljeve za duge jake kose.
Sada smo njima
sedeći na nesnosnoj popodnevnoj jari
češljali bele glavice lekovite biljke
da bismo je posle osušili na suncu
i zatim upakovali u papirne vrećice
da bismo ih koristili
kao lek u zimskim danima.
Uspevali smo da nakupimo
tek kilogram ili manje
tog leka sa odbrambenog nasipa.
Da je otac imao sreće bar još deset godina
govorila bi majka po povratku kući
ovo bi života vredelo
i da niko ne vidi
stisnula bi mi snažno i brzo
skupljenu šaku
punu žutkaste pleve.

Коментари
Постави коментар